Skip to main content

❗️Unde a fost Dumnezeu la cutremurul din Venezuela…

Cineva m-a întrebat sfidător și batjocoritor: “Unde a fost Dumnezeu la cutremurul din Venezuela?” I-am răspuns așa acestui domn: Dumnezeu este acolo unde L-am lăsat când am avortat câteva milioane de copii pe an. Dumnezeu este acolo unde L-am lăsat când am ucis cu sânge rece câteva zeci de milioane din frații noștri pe întreg pământ. Dumnezeu este acolo unde L-am lăsat când ne-am destrăbălat, desființând întrebuințarea firească a bărbatului și a femeii. Dumnezeu este acolo unde L-am lăsat când am abuzat ca umanitate sute de mii de copii (vezi scandalul de pe Vinted, unde în mod mascat sunt vândute suflete sărmane fără apărare).

Dumnezeu a rămas acolo unde L-am lăsat când n-am hrănit văduva și orfanul, sărmanul și bătrânul. Dumnezeu a rămas acolo unde L-am înjurat ultima dată și unde ne-am drăcuit. Dumnezeu a rămas acolo unde am fost la vrăjitoare accesând puteri demonice pentru succes, pentru blesteme, pentru vindecări, uitând ajutorul lui sfânt. Dumnezeu este acolo unde i-am zis poruncitor să nu se mai bage în viața noastră că “știm noi mai bine”, ca ne descurcăm și fără El ca de fapt ne-am născut la întâmplare, am evoluat din “maimuța” și din “euglena verde”.

Cumva Dumnezeu e de vină pentru toate nenorocirile, iar noi suntem imaculații pământului. Ați observat cum oamenii au tendința de a vedea Cerul plin de ființe rele și vinovat de silnicie, iar pământul un paradis cu oameni perfecți cărora li se întâmplă lucruri rele pe nedrept?

Cu toate că toți ochii sunt azi pe Venezuela, unde se pare că sunt zeci de mii de victime, totuși avertismentul este pentru tot Pământul, nu suntem mai sfinți decât ei, ci mesajul lui Hristos este același de 2000 de ani: “Sau credeţi că acei optsprezece peste care a căzut turnul Siloamului şi i-a omorât au fost mai vinovaţi decât toţi ceilalţi oameni care locuiesc în Ierusalim? Vă spun că nu! Ci dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri într-un fel asemănător (Luca 13:4-5).” Ne rugăm pentru Venezuela, Dumnezeu să mângâie, să vindece și să ierte acest popor.

Vă aștept la 🇹🇩Marșul Apărătorilor Credinței Ediția a V-a 27 iunie – Piața Victoriei să Îl chemam pe Dumnezeu în mijlocul nostru ca națiune. Să ne smerim sub mâna tare a lui Dumnezeu ca la vremea potrivită El să ne înalțe, cum spune Scriptura.

Cu prețuire,
Toni Berbece

❗️COMUNICAT DE PRESĂ⚠️ Marșul Apărătorilor Credinței Ediția a V-a 2026

“De ce să vii la Ediția a V-a a Marșului Apărătorilor Credinței pe 27 iunie?

Întrebarea potrivită este de ce să stai indiferent, de ce să stai nepăsător când vedem cum lumea din jurul nostru își pierde reperul moral. În timp ce întunericul spiritual cuprinde România, iar acest lucru nu este din cauza faptului că întunericul are vreo putere de la sine, ci se poate manifesta în voie, distrugând vieți, doar când Lumina lui Hristos din noi se stinge. Știm cu toții că întunericul este absența luminii de fapt, e suficient să aprindem doar o lumânare pentru a fi lumină într-o încăpere. La fel e și cu țara noastră, dacă crimele, nedreptățile, corupția, imoralitatea, ocultismul și toate relele în acest popor au crescut este pentru că noi am stins Lumina, noi nu am fost ceea ce Hristos ne-a poruncit să fim “Sare și Lumină”, de aceea sunteți chemați să fiți candelele lui Hristos în întunericul de pe urmă, până când însuși Dumnezeu va sufla în ele și ne va lua în odihnă Sa.” – a declarat organizatorul Toni Berbece.

În toate cele patru ediții anterioare s-au adunat peste 80.000 de oameni, în fiecare an numărul creștinilor hotărâți să își reprezinte și apere credința este tot mai mare. Anul acesta credem că și mai mulți au deschis ochii să înțeleagă semnele vremurilor pe care le trăim, semnele despre care Hristos ne-a vorbit în Evanghelia după Matei capitolul 24 le vedem clar înaintea noastră: războaie, cutremure, foamete, prigoană, tulburare, Biserici Apostaziate, lepădare de credință și răutate între frați. Așadar, în aceste vremuri Biserica lui Hristos din orice denominațiune să simtă chemarea și să facă ceea le-a fost încredințat de către Mântuitor ca ultim mandat: “Vestiți Evanghelia la orice făptură!” Asta vom face pe străzile Capitalei, vom vesti vestea bună a salvării veșnice prin Iisus Hristos.

Ne vom aduna la ora 15:00 în Piața Victoriei, iar după alocuțiuni, imnuri creștine și rugăciuni ținute de mai mulți reprezentați creștini, ne vom îndrepta spre Piața Constituției pe Calea Victoriei. La ora 18:00 preconizăm că vom ajunge în Piața Constituției unde vom continua cu imnuri creștine, rugăciuni și mesaje pentru Națiunea Română. Versetul nostru biblic ales ca fiind reprezentativ pentru acest Marș rămâne același: “Preaiubiţilor, pe când căutam cu tot dinadinsul să vă scriu despre mântuirea noastră de obşte, m-am văzut silit să vă scriu ca să vă îndemn să luptaţi pentru credinţa care a fost dată sfinţilor o dată pentru totdeauna (Iuda 1:3).”

Vă așteptăm cu drag pe data de 27 iunie, de la ora 15:00 în Piața Victoriei București!
PENTRU HRISTOS, PENTRU FAMILIE, PENTRU NAȚIUNE!

🇹🇩Marșul Apărătorilor Credinței Ediția a V-a 27 iunie – Piața Victoriei

Cu prețuire,
Organizator Toni Berbece

⚠️ Atenție, sfârșitul se grăbește să vină…

Mă uitam la “raiul” din Dubai, într-o clipă a fost distrusă aura lui, citeam o știre care suna ca oferta Ierusalimului Ceresc cum că vor să presară praf de aur pe unele străzi sau să facă să pară de aur, ceva de genul, însă azi peste 14.000 de români sunt prinși acolo (mă rog pentru ei să ajungă cu bine acasă). Da, oferta aceea a unui loc sigur pe pământul acesta a fost cu totul spulberată. Milioanele de euro nu-ți pot oferi un zbor sigur spre casă, dar spre Cer e gratis zborul sigur, încrederea în Hristos și viața dedicată lui, măcar de acum încolo.

Îmi doream mult să văd și împreună cu copiii mei măcar o dată în viața aceasta Ierusalimul pământesc și Israelul cu locurile lui sfinte, însă nu știu dacă se mai poate, dar chiar dacă s-ar mai putea, orice vacanță acolo poate însemna să te prindă în plin bombardament sau război. Cu toate scuturile lor anti rachetă, tot au fost bombardați și am înțeles ca au fost și câțiva morți (mă rog pentru pacea Israelului). Deci Ierusalimul Pământesc va însemna mereu război, în vremurile din urmă va fi o bătălie acerbă pe acel loc între evrei, arabi, creștini și Antihrist. Ierusalimul înseamnă nu orașul păcii, ci al războiului. Unul singur mai e orașul păcii, cel de sus.

Credeți că Europa e sigură sau orice altă parte a Globului acestuia? Azi și domnul Macron își arăta “mușchii nucleari” spunând că va întinde un scut cu rachete nucleare peste Europa, cum că ia Europa sub aripa Franței (ce i-a apucat deodată pe toți?). Însă credeți că acest lucru aduce pace sau întărâtă mai mult la război? Orice ar face omul pe pământul acesta, nu cred că a existat o zi pe pământ fără vărsare de sânge și război.

Și dacă oamenii ar face în cele din urmă PACE, Biblia ne spune că tocmai atunci va începe cea mai mare prăpădenie (1 Tesaloniceni 5:3), judecata lui Dumnezeu asupra pământului, cele șapte urgii care sună mai teribil decât toate războaiele de până acum, iar oamenii vor căuta moartea și nu o vor mai găsi o vreme, căci vor fi chinuiți pentru păcatele lor încă de pe pământ. Așadar, nu mai căutați aici loc sigur nici loc de veci pe pământ, căci totul va arde, ci căutați să fiți scriși în Cartea Vieții, care se va citi la Judecată. Tot mai mulți oameni de peste tot îmi scriu ca visează sfârșitul, răpirea, Judecata, urgiile lui Dumnezeu? Ce înseamnă aceste vise? Dumnezeu își înștiințează copiii. Haideți acasă, haideți la Hristos, El e scutul și tăria noastră, veșnicia sigura pe care nu ne-o distruge și fură nimeni.

Maranata, vino Iisuse Hristoase!

Cu prețuire,
Toni Berbece